LTC1262CS8#PBF
Contact Now
LTC1262CS8#PBF
Part Number : LTC1262CS8#PBF
Manufacturer : Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : LTC1262CS8#PBF.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : LTC1262CS8#PBF More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Width : 3.988 mm
Length : 5 mm
Frequency : 300 kHz
Efficiency : 74 %
Case/Package : SOIC
Output Current : 30 mA
Max Input Voltage : 5.5 V
Number of Outputs : 1
Max Output Voltage : 12.6 V
Switching Frequency : 300 kHz
Operating Supply Current : 500 µA
Min Operating Temperature : 0 °C
Products Category : Integrated Circuits (ICs) - PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Qty : 4300 In Stock
Applications : Enterprise projectors Data storage Pro audio, video & signage
Height : 1.498 mm
Topology : Boost
Packaging : Cut Tape
Output Type : Adjustable, Fixed
Number of Pins : 8
Output Voltage : 12 V
Min Input Voltage : 4.75 V
Max Output Current : 30 mA
Min Output Voltage : 11.4 V
Nominal Output Voltage : 12 V
Max Operating Temperature : 70 °C