DM1200ID
Contact Now
DM1200ID
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time : 1µs
Product Status : Active
Sensor Type : Flux Gate, Closed Loop
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Output : Ratiometric, Current
Series : DM
Sensitivity : -
Linearity : ±0.0001%
Mfr : Danisense A/S
Polarization : Bidirectional
Current - Supply (Max) : 120mA
Frequency : DC ~ 300kHz
Voltage - Supply : ±14.25V ~ 15.75V
Package / Case : Module, Single Pass Through
Current - Sensing : 1200A
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 65°C (TA)
For Measuring : AC/DC
Accuracy : -
Description : CURRENT TRANSDUCER 1200A
Model Number : DM1200ID
Contact Now
Current Sensor 1200A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through