MLX91221KDF-ABF-025-SP
Contact Now
MLX91221KDF-ABF-025-SP
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : -
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 26mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 25A
Response Time : 2µs
Package : Bulk
Output : Fixed, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 50mV/A
Linearity : ±0.6%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Melexis Technologies NV
Frequency : DC ~ 300kHz
Voltage - Supply : 3.135V ~ 3.465V
Base Product Number : MLX91221
Description : IC CURRENT SENSOR P&P 16SOIC
Model Number : MLX91221KDF-ABF-025-SP
Contact Now
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)