ACS722LLCTR-40AB-T
Contact Now
ACS722LLCTR-40AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±3%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 12mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 40A
Response Time : 5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 33mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 80kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Base Product Number : ACS722
Description : SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Model Number : ACS722LLCTR-40AB-T
Contact Now
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)