ACS715LLCTR-30A-T
Contact Now
ACS715LLCTR-30A-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±1.5%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 13mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 30A
Response Time : 3.5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 133mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 80kHz
Voltage - Supply : 5V
Base Product Number : ACS715
Description : SENSOR CURRENT HALL 30A DC
Model Number : ACS715LLCTR-30A-T
Contact Now
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)