VS-HFA120FA120P
Contact Now
VS-HFA120FA120P
Part Number : VS-HFA120FA120P
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : VS-HFA120FA120P.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VS-HFA120FA120P More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Chassis Mount, Screw
Height : 12.3 mm
Case/Package : SOT-227
Number of Pins : 4
Forward Voltage : 4 V
Max Surge Current : 350 A
Element Configuration : Dual
Reverse Recovery Time : 145 ns
Average Rectified Current : 60 A
Min Operating Temperature : -55 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 350 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 79 In Stock
Width : 25.7 mm
Length : 38.3 mm
Recovery Time : 145 ns
Forward Current : 120 A
Reverse Voltage : 1.2 kV
Peak Reverse Current : 75 µA
Max Power Dissipation : 337 W
Max Reverse Voltage (DC) : 1.2 kV
Max Operating Temperature : 150 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 350 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 1.2 kV