STPS40L40CW
Contact Now
STPS40L40CW
Part Number : STPS40L40CW
Manufacturer : STMicroelectronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : STPS40L40CW.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : STPS40L40CW More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Current Rating : 40 A
Max Surge Current : 230 A
Element Configuration : Common Cathode
Average Rectified Current : 20 A
Min Operating Temperature : -65 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 230 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 125 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Motor drives Wearables (non-medical)
Case/Package : TO-247
Forward Voltage : 690 mV
Voltage Rating (DC) : 40 V
Max Reverse Voltage (DC) : 40 V
Max Operating Temperature : 150 °C