STPS30SM80CT
Contact Now
STPS30SM80CT
Part Number : STPS30SM80CT
Manufacturer : STMicroelectronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : STPS30SM80CT.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : STPS30SM80CT More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Height : 15.75 mm
Schedule B : 8541100080
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 965 mV
Peak Reverse Current : 40 µA
Max Reverse Voltage (DC) : 80 V
Max Operating Temperature : 175 °C
Max Reverse Leakage Current : 40 µA
Peak Non-Repetitive Surge Current : 220 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 712 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Electronic point of sale (EPOS) Data storage
Width : 4.6 mm
Length : 10.4 mm
Case/Package : TO-220AB
Forward Current : 30 A
Max Surge Current : 220 A
Element Configuration : Common Cathode
Average Rectified Current : 15 A
Min Operating Temperature : -65 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 220 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 80 V